Rasismus aneb Já nejsem Rasista, ale ...

9. října 2010 v 21:46 | Jamajka
Sociální politika je politikou, která se prvotně soustřeďuje na člověka. Zaměřuje se na jeho vývoj a životní podmínky. A zabývá se sociálními právy člověka, které také sama určuje. Tohle je velice zkrácená verze toho, co máme v áčtyřkovém sešitě s velkým nedpisem Sociální politika.
Jak ale doopravdy funguje sociální politika v ČR ? To je otázka na kterou bych velice ráda znala odpověď. Podle všeho by jsme ke všem občanům měli přistupovat rovnoprávně, protože jsme civilizovaná společnost na úrovni a tedy si uvědomujeme, že odsuzování člověka podle barvy pleti nebo snad podle toho jak se obléká je velice povrchní a snad bych se opovážila nazvat to nevzdělaností toho, který se tak dopouští.
Problém ale je, že se tohoto odsuzování dopouští téměř každý druhý, koho znám. Všichni ale ví, že Rasismus je špatný. Tak je to zkrátka oficiálně dáno. A tady je, podle mého názoru, zakořeněná ta všemi dobře známá věta ,,Já v žádném případě nejsem Rasista, ale. . .".
Kdyby Rasismus byl povolená a neřešená záležitost nepochybuji, že třičtvrtě lidí, kteří tuto větu nyní běžně používají, by jí ze svého slovníku absolutně vynechali. Jistě by se rovnou pustili do toho, co obvykle následuje po spojce ,,ale". Není těžké domyslet si co se za spojkou ,,ale" většinou v této větě říká, ani to jak by to v ČR vypadalo, kdyby se Rasismus nijak neřešil a bral by se oficiálně ,tak jako kdyby na něj měl každý právo.
Nyní je otázkou jestli lidé, co tuto větu v současnosti používají jsou a nebo nejsou Rasisté. Podle mého názoru nejsou Rasisté ti, kteří dokáží brát v potaz jak to, že mezi lidmi s jinou barvou kůže nebo se nějak jinak lišícími obyvateli od většiny společností objevují lidé se sklonem k výtržnostem a k problémovosti, tak i lidé, kteří se naopak snaží s ostatními vycházet, nevyvolávat hádky a nějakým způsobem alespoň trochu zapadnout do společnosti. Myslím si, že když někdo ,,prezentuje" tento názor není špatné dodat, že stejně to funguje u většiny obyvatel v ČR. I zde se objevují slušní a spořádaní lidé stejně jako ti, co provozují nezákonnou nebo nespolečenskou činnost. Je snadné lidi odsoudit a zavrhnout, ale mnohem těžší se jim snažit porozumět a zastávat se nějaké menší takzvané ,,problémové" společnosti před tou většinovou předpokládaně společensky a sociálně vyspělou a bezproblémovou. Kdybych se tedy měla vyjádřit o lidech, co používají tu známou větu, tak bych nejspíše řekla, že většina z nich oním Rasistou ve skutečnosti je a touto větou se to snaží jen zakrýt. Aby nebyli za ty špatné. Nemusí to však platit o všech.
Další zásadní věcí, která jasně mluví o prohnilosti státu z pohledu Rasismu je, že spousta Rasistických podtextů se objevuje v řečnických projevech výše postavených osob státu. Či, čehož jsem sama byla svědkem, učitelky sociální politiky.
Jak si tedy člověk, který si teprve utváří svůj názor má udělat svůj vlastní nijak zásadně ovlivněný, když na něho Rasismus vykukuje ze všech možných faktorů. Opravdu... mě osobně děsí, že Rasismus a někdy vážně hnusný Rasismus se objevuje mezi čím dál tím víc mladými a někdy i malými dětmi. Ty to často slyší od svých rodičů, prarodičů, starších sourozenců, spolužáků a jiných možných zdrojů s kterýmmi přijdou do styku.
Jak se tedy mají ubránit nátlaku společnosti, kde mají hledat nějaké objektivní informace a názory ? Mají vůbec tak malé děti šanci najít svůj názor ať už se to týká Rasismu, či jiných otevřených společenských otázek?
Ráda bych se tady ještě pozastavila, tentokrát ale z pohledu Romských dětí. Jak se může cítit malé dítě, když vidí, že je kamarády odsuzováno a odstrkováno, když možná ještě ani neví proč. A když pak na to přijde, neumím si představit jak musí být těžké vyjít ven a denně čelit nevraživým pohledům jiných dětí i dospělých, občas si vyslechnout nějakou tu nadávku a hnusnou narážku na barvu pleti a sem tam schytat i ránu od nějakého malého Rasisty. Jak dlouho je tohle schopen člověk přehlížet a chovat se podle toho jak se sluší a patří ? Kdy asi člověku dojde trpělivost a naschvál začne dělat přesně to, za co je už předem odsuzován.
Klobouk dolu před těmi, kteří to vydrží až dokonce, třeba vystudují a dokáží si najít práci, založit rodinu a hrdě všem dokazovat, že i přes jejich nekončící nátlak, jsou spořádaná samostatně zabezpečená rodina bez sociálních příspěvků a peněžných podpor státu, která funguje na běžných společenských základech.
Škoda jen, že tyhle rodiny jsou Rasisty přehlíženy a stejně často musí čelit útlakům společnosti.
a
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 10. října 2010 v 9:27 | Reagovat

Ahoj Jamajko, to máte opravdu zajímavý předmět, řekla bych, jak dělaný pro tebe. ;-)
Přemýšlím, jak jsem na tom s rasizmem já, ale nedaří se mi vyždímat z mozku nějakou smysluplnou myšlenku. Sama o sobě si myslím, že mám lidi ráda bez rozdílu, ale stejně někde vzadu v hlavě to "ale" na mě číhá. Nemá cenu to "ale" zdůvodňovat, všichni známe ty řeči nazpaměť. Milovat a přijmout druhého člověka bez výhrad, snad dokáže jenom Bůh. Já můžu jen slíbit, že se o to budu vždycky snažit. :-)
Přeji ti krásné sluníčkové podzimní dny. 8-)

2 Vencca Vencca | 13. října 2010 v 8:57 | Reagovat

Ahoj,zcela upřímě, přestanu být rasistkou, až skončí tzv.západní svět s pozitivním rasismem. Zvýhodňováním menšin vlády civilizovaného světa povzbuzují ve většinovém společenství rasismus. To je můj názor. Nevadí mi jejich barvy, vadí mi způsob jejich myšlení. To, že jsem v menšině, by mi mělo zajistit rovnoprávnost nikoli výhody.

3 Blé Blé | Web | 9. prosince 2010 v 11:43 | Reagovat

jak já to slovo nesnášim ("Rasismus") Vůbec to slovo neuznávám. taková blbost. Nemůžeme přece dělit lidi podle barvy pleti,podle oblečení, podle toho kde se narodili!(němci,francouzi,italové = lidi)
všichni jsme lidi a každej jsme jinej takže je jasný, že ne vždycky spolu musíme vycházet. Tak už to je.
Mluvíš tady o Romech. proč by mi měli vadit? já nedám na žádný pitomý předsudky! já s nima nikdy žádnej problém neměla..
Jsou to lidi jako my. maj sice jinou kulturu a předky, ale to každej.
Ale nejhorší je, jak jsou na to lidi vysazený. Když v tramvaji řve bílí děcko tak si všichni řikaj asi pokadilo nebo má hlad a neřeší to. ale když řve romský děcko tak jsou všichni hned nasraný "co s nim leze ta ženská do tramvaje, když řve! cikáni!" tohle jsem na vlastní kůži zažila. a to mezi těma dětma nebyl žádnej rozdíl!
..já se k romům chovám stejně jako k bělochům.
Vencca tady mluví rovnoprávnosti. jo kdybych platila větší daně kvůli nějakým menšinám taky by mě to sralo a chápu lidi který jsou kvůli tomu nasraný, ale neměli by bejt nasraný na romy, ale na vládu která to schválila.na naší vládu! Romové sice podali tu žádost (nebo jak se tomu řiká), ale každej si chce přilešpit, nebo ne?
Já žádný daně neplatim takže je mi to u prdele. hehe :D
Nemám žádný "ale" a snad ani nebudu...
:-)
teď si to po sobě čtu. Hm..no.. SNAD to pochopíš jak to myslim :-D

4 Anča Anča | Web | 16. prosince 2010 v 17:01 | Reagovat

yeah, rasismus. já mám takovou teorii. všichni jsme debilové. černý, bílý, oranžový, tečkovaný, modrý, mimozemský... zkrátka všichni (i já. ) zní to asi dost uboze, ale díky tomu přistupuju ke všem stejně. :-P vlastně dělim lidi ještě na ty, co ráda mám a ty, co ráda nemám. to je asi tak všechno. díky tomuhle jsme prakticky bez předsudků a to JE super.

rozhodně souhlasim s tim, že pro diskriminovaný rodiny je těžký se do společnosti zařadit.... tohle téma je holt dost složitý a neřešitelný......prakticky neřešitelný. lidi vnímám jako jeden celek, když mi nšěkdo před noc rasistický sračky, jednu mu natáhnu  a tim to pro mě hasne.

5 Ikaros Ikaros | 22. dubna 2011 v 18:33 | Reagovat

Typický výblitek někoho, kdo žije ve slušnějším regionu, městě, nebo i čtvrti. Ty i cigáni byste si měli přečíst, co to ten rasismus vlastně je. Je to nesnášenlivost podnícená barvou pleti nebo národností. I kdyby byli cigáni třeba šedozelený a přišli z Bangladéše, budu je nesnášet pořád stejně. Pojď bydlet na pár dní na sídliště, které bývalo kdysi pro slušné lidi. Po revoluci se sem začala slejzat ta cigánská chátra. Vůbec nejde o to, že jsou černý, ale o to, jak se tu chovaj! Chápeš, že na ně můžeš jít slušně jak chceš a oni se ti jenom vysmějou do ksichtu? A ty jim nemůžeš říct ani ň, protože to je "jáj dyškrymynácyja!". A neblejte hovna o tom, jak musí bejt pro ty chudinky těžký se zařadit. Jim je u prdele, co si o nich myslí bílí - vystačí si sami, se svými dvěma sty příbuznými a nebetyčnou debilitou. Za to, že my na ně děláme, by měli držet tlamy a šoupat nohama - ale to ne, oni jsou ještě drzý! Nesnáším ty kydy o "jiné mentalitě". Proč se tady tak nechovají vietnamci, rusové, černoši? Vžyť mají taky jinou mentalitu! Aha, že by měli vychování a nějakou inteligenci, narozdíl od cigen? Ještě víc nesnáším ty pseudohumanisty, co bydlí v nezagináněných nebo málo zacigáněných oblastech a melou sračky o tom, jací jsme my na severu rasisti. Zkuste si tu chvíli bydlet, inteligenti!

6 Miky Miky | E-mail | Web | 28. dubna 2011 v 14:36 | Reagovat

[5]: Podívej Ikarosi ,vždycky záleží na tom jakou má člověk zkušenost. Žiješ na severu na sídlišti ,kde to evidentně není lehký. Dovedu si představit očem mluvíš ,zažil jsem to najednom sídišti v Českých Budějovicích. Rómské děti stály u silnice a házely kameny na projíždějící auta ,když jsme je okřikli ,začali prostě házet kameny na nás. Na druhou stranu znám z našeho sídliště rozvětvenou rómskou rodinu plnou slušných lidí. Všichni pracují ,mají se rádi a ukázkově se starají o své děti. Jeden z nich se mnou kdysi pracoval ve fabrice a zachránil mi ruku chycenou v lisu ,když všichni ostatní panikařili a nevěděli co s tím. Uvědom si ,že když používáš výrazy jako "cigánská chátra" urážíš tím třeba i tyhle opravdu slušné a fajn lidi. Můžeš teď argumentovat tím ,že to jsou jen vyjímky z většiny těch špatnejch ,ale víš co? Já ti na to kašlu. Až se naučíš odlišovat člověka od člověka a odpustíš si takovéhle výlevy plné sprostých slov a generalizování pak s tebou budu asi i v lecčems souhlasit ,do té doby jsi pro mě rasista.

7 Ikaros Ikaros | 1. května 2011 v 9:21 | Reagovat

[6]: Mně je úplně jedno co jsem pro tebe - fakt mě to nezajímá. A jestli je tohle rasismus, tak ano, jsem rasista. A žádné "rómské" děti neznám, jen cigánské. A ano, je to cigánská chátra. Vidíš ten rozdíl? U bílejch (vietnamců, černochů, rusů) řekneš, že znáš pár grázlů. U cigánů řekneš, že znáš pár slušnejch a považuješ to za úspěch. Řeknu ti to takhle, těch pár slušnejch u mě nejsou cigáni. To jsou Češi. Protože cigáni jsou ta hnusná špína, kterou živíme. Pokud se někdo chová slušně a pracuje (i když je přičmoudlej), tak nevidím důvod, proč ho urážet slovem cigán nebo tzv. "róm".
Rádobyhumanisti o nich říkají, že jsou "nepřizpůsobiví". Tak když se kurva neumí přizpůsobit, tak ať táhnou! Nikdo je tu nechce ani nedrží. To je, jako bych já bydlela třeba v Íráku a chodila tam v minisukni a výstřihu - tam by mě za to ukamenovali. A my, místo abysme tu hnusnou chátru kamenovali, tak jim ještě cpeme peníze. Čí peníze? Samozřejmě daňových poplatníků. Předpokládám, že ještě nevyděláváš, protože bys mluvil jinak. Kdybys měl svými penězi živit tu línou havěť, co na nás všech parazituje a ještě má tu nebetyčnou DRZOST si stěžovat, když náhodou něco není podle nich.

8 Miky Miky | E-mail | Web | 3. května 2011 v 18:04 | Reagovat

[7]: Z toho ,že se mnou jeden Róm kdysi pracoval ve fabrice bys mohla odvodit ,že vydělávám. A to už docela dlouho. ;-) Bude mi čtyřicet a už několik let pracuji v sociálních službách ,takže naivní rozhodně nejsem.
Je mi líto ,ale my dva si asi nemáme co říci. Dál se užírej svou nenávistí vůči "hnusné špíně ,havěti a chátře" a obdivuj Irácký režim a kamenování a já si půjdu také po svých. Náš další rozhovor by stejně nikam nevedl.

9 Amage Amage | 20. června 2011 v 22:59 | Reagovat

Fuck Racism, 4ever

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama