Říjen 2010

Rasismus aneb Já nejsem Rasista, ale ...

9. října 2010 v 21:46 | Jamajka
Sociální politika je politikou, která se prvotně soustřeďuje na člověka. Zaměřuje se na jeho vývoj a životní podmínky. A zabývá se sociálními právy člověka, které také sama určuje. Tohle je velice zkrácená verze toho, co máme v áčtyřkovém sešitě s velkým nedpisem Sociální politika.
Jak ale doopravdy funguje sociální politika v ČR ? To je otázka na kterou bych velice ráda znala odpověď. Podle všeho by jsme ke všem občanům měli přistupovat rovnoprávně, protože jsme civilizovaná společnost na úrovni a tedy si uvědomujeme, že odsuzování člověka podle barvy pleti nebo snad podle toho jak se obléká je velice povrchní a snad bych se opovážila nazvat to nevzdělaností toho, který se tak dopouští.
Problém ale je, že se tohoto odsuzování dopouští téměř každý druhý, koho znám. Všichni ale ví, že Rasismus je špatný. Tak je to zkrátka oficiálně dáno. A tady je, podle mého názoru, zakořeněná ta všemi dobře známá věta ,,Já v žádném případě nejsem Rasista, ale. . .".
Kdyby Rasismus byl povolená a neřešená záležitost nepochybuji, že třičtvrtě lidí, kteří tuto větu nyní běžně používají, by jí ze svého slovníku absolutně vynechali. Jistě by se rovnou pustili do toho, co obvykle následuje po spojce ,,ale". Není těžké domyslet si co se za spojkou ,,ale" většinou v této větě říká, ani to jak by to v ČR vypadalo, kdyby se Rasismus nijak neřešil a bral by se oficiálně ,tak jako kdyby na něj měl každý právo.
Nyní je otázkou jestli lidé, co tuto větu v současnosti používají jsou a nebo nejsou Rasisté. Podle mého názoru nejsou Rasisté ti, kteří dokáží brát v potaz jak to, že mezi lidmi s jinou barvou kůže nebo se nějak jinak lišícími obyvateli od většiny společností objevují lidé se sklonem k výtržnostem a k problémovosti, tak i lidé, kteří se naopak snaží s ostatními vycházet, nevyvolávat hádky a nějakým způsobem alespoň trochu zapadnout do společnosti. Myslím si, že když někdo ,,prezentuje" tento názor není špatné dodat, že stejně to funguje u většiny obyvatel v ČR. I zde se objevují slušní a spořádaní lidé stejně jako ti, co provozují nezákonnou nebo nespolečenskou činnost. Je snadné lidi odsoudit a zavrhnout, ale mnohem těžší se jim snažit porozumět a zastávat se nějaké menší takzvané ,,problémové" společnosti před tou většinovou předpokládaně společensky a sociálně vyspělou a bezproblémovou. Kdybych se tedy měla vyjádřit o lidech, co používají tu známou větu, tak bych nejspíše řekla, že většina z nich oním Rasistou ve skutečnosti je a touto větou se to snaží jen zakrýt. Aby nebyli za ty špatné. Nemusí to však platit o všech.
Další zásadní věcí, která jasně mluví o prohnilosti státu z pohledu Rasismu je, že spousta Rasistických podtextů se objevuje v řečnických projevech výše postavených osob státu. Či, čehož jsem sama byla svědkem, učitelky sociální politiky.
Jak si tedy člověk, který si teprve utváří svůj názor má udělat svůj vlastní nijak zásadně ovlivněný, když na něho Rasismus vykukuje ze všech možných faktorů. Opravdu... mě osobně děsí, že Rasismus a někdy vážně hnusný Rasismus se objevuje mezi čím dál tím víc mladými a někdy i malými dětmi. Ty to často slyší od svých rodičů, prarodičů, starších sourozenců, spolužáků a jiných možných zdrojů s kterýmmi přijdou do styku.
Jak se tedy mají ubránit nátlaku společnosti, kde mají hledat nějaké objektivní informace a názory ? Mají vůbec tak malé děti šanci najít svůj názor ať už se to týká Rasismu, či jiných otevřených společenských otázek?
Ráda bych se tady ještě pozastavila, tentokrát ale z pohledu Romských dětí. Jak se může cítit malé dítě, když vidí, že je kamarády odsuzováno a odstrkováno, když možná ještě ani neví proč. A když pak na to přijde, neumím si představit jak musí být těžké vyjít ven a denně čelit nevraživým pohledům jiných dětí i dospělých, občas si vyslechnout nějakou tu nadávku a hnusnou narážku na barvu pleti a sem tam schytat i ránu od nějakého malého Rasisty. Jak dlouho je tohle schopen člověk přehlížet a chovat se podle toho jak se sluší a patří ? Kdy asi člověku dojde trpělivost a naschvál začne dělat přesně to, za co je už předem odsuzován.
Klobouk dolu před těmi, kteří to vydrží až dokonce, třeba vystudují a dokáží si najít práci, založit rodinu a hrdě všem dokazovat, že i přes jejich nekončící nátlak, jsou spořádaná samostatně zabezpečená rodina bez sociálních příspěvků a peněžných podpor státu, která funguje na běžných společenských základech.
Škoda jen, že tyhle rodiny jsou Rasisty přehlíženy a stejně často musí čelit útlakům společnosti.
a