Květen 2010

Váleční hrdinové...!?

24. května 2010 v 16:33 | Jamajka
Po dlouhé době jsem se rozhodla napsat nový článek. V tomto článku bych se ráda věnovala válečným hrdinům. A to konkrétně těm hrdinům ,kteří se nazývají generálové ,velitelé atd.,zkrátka těm kteří měli nějakou vůdčí pozici v armádě za války.
K tématu mě přivedl dokument ,který jsme si pouštěli ve škole při dějepisu. Dokument se věnoval
..
válečným hrdinům-generálům, kteří veleli osvobozujícím jednotkám za druhé světové války. Mě osobně trochu přišlo ,že se v dokumentu neopjevovaly jenom jejich záslužné činy ale i to jakým způsobem a za jakých obětí byly činy vykonány. Musím se přiznat ,že jsem byla z dokumentu celkem zhnusená. Hlavní hrdina ,velitel americké osvobozující jednotky,se od mala toužil stát generálem. Jeho otec ,děda a myslím že i praděda byli generály. Rozhodl se tedy jít na vojenskou akademii a stát se jím také. Evidentní bylo že jeho cílem nebylo bránit vlast a bojovat za dobrou věc ,ale stát se známým vojevůdcem . Když velel svým prvním mužům ,věnoval se při výcvicích vývoji agrese ve vojácích. Snažil se z nich udělat nesoucitné stroje na zabíjení ,plné agrese. Jeho cílem bylo ,aby muži pod jeho vedením šli do bitvy s chladnou hlavou ,schopností nemilosrdně zabít a zvítězit. Po každém ukončení bitvy ještě na bitevním poli předával svým mužům různá ocenění za statečnost. V dokumentu bylo vidět jak bez projevení sebemenší lidskosti prochází mezi padlými vojáky. Byla to obrana před realitou ,aby se psychicky nezhroutil ,nebo to je důkaz jak moc mu záleželo na jeho snu, stát se slavným generálem?
.K čemu jsem se tím ale chtěla dostat je to ,že do armády vešlo spousta růných lidí ,někteří tam šli pro nutnost ,protože si uvědomovali ,že je třeba bránit své ženy ,děti, matky ,otce ,prarodiče, přátelé a všechny nevinné bezbrané lidi ,kteří byli do války násilně zavlečeni. Jiní tam šli protože museli ,další to brali jako povinnost a ti poslední tam šli proto ,aby se předvedli ,aby dokázali světu jak jsou dobří a jak daleko to dotáhli ,kolik dokázali pozabíjet lidí.
Všichni vidí úspěchy těch slavných generálů ,ale kolik lidí nechali zabít zbytečně ,to nikdo neví. Často slyším jak se lidé baví o slavných vojevůdcích ,ale málokdy slyším jak se baví o konkrétním ,,obyčejným"vojákovi . Snad nikdy jsem neslyšela ,že by někdo chválil odvahu těch ,kteří se nedostali na nějakou vyšší pozici ,zato ale odbojovali všechny ty bitvy. Nikdy jsem neslyšela někoho říct, nějaké konkrétní jméno takového vojáka a zamyslet se nad tím ,jak se musel ten voják cítit ,když viděl umírat své kamarády a jak se musel cítit když poprvé střelil. Vzpomínky na obyčejné vojíny zůstávají v srdcích snad jen rodinám a jejich příbuzným.
Děsí mě ,že jedni dokáží jít zabíjet pro slávu ,když druzí trpí při každém výstřelu. Děsí mě ,že vůbec může dojít k takovému hromadnému vraždění ,které trvá tak šíleně dlouho a to vše kvuli jedinému člověku jehož jméno všicni znají - Adlof Hitler. Adolf Hitler dokázal zmanipulovat tisíce lidí k vraždění ,nenávisti a uctívání. Dokázal přesvědčit lidi ,aby mysleli zcela čenobíle. Děsí mě že jediný člověk dokázal objetovat a ovlivnit tolik lidí kvůli moci. A nejvíc mě děsí ,že se ti lidé ovlivnit nechali.
A dnešní doba? Nyní se lidé nechávají ovlivnit obyčejnými reklamami na mobilní telefony ,na levný internet na výhodnou pujčku. Myslíte ,že by se dokázli ubránit vlivu někoho kdo by jim úžasným způsobem nabídl novu alternativu tohoto světa? Ze které by se možná nakonec vyvinula třetí světová válka...?