Rastafariánství

17. prosince 2009 v 21:34 | Jamajka
Rastafariánství je náboženské hnutí ,které pochází z Jamajky.Vzniklo ve 30.letech 20.století.Kombinuje židovství ,křestˇanství.Vzniku tohoto hnutí dost napomohl aktivista Marcus Mosiah Garvy ,který roku 1920 prorokoval příchod černošského krále (mesiáše).
Roku 1930 byl korunován černošský císař Haile Selassie (předkorunovační jméno rás Tafarin Mokonnon).Pro mnohé to znamenalo vyplnění proroctví.Císař je pro Rastafariány inkarnací Boha.Zaslíbená země pro Rastamany je Afrika .Na Jamajce jsou v té době utlačováni společností.Rastové odmítali názor ,že jsou zaujatí proti jiným rasám než je negroidní.Ale naopak přivítali každého ,kdo se chtěl kát a přijmout velkého Jehovah.Rastafariáni mají zakázáno požívat alkohol ,tabák ,maso (zejména vepřové),ryby i koření a sůl.Také zavrhli česání či stříhání vlasů a jakékoliv řezání do svého těla.Zato si ale mohli vlasy splétat do dredů .Což jednak vzbuzovalo ještě větší odpor u bezvěrců a také tento účes připomínal hřívu lva z Judy.Marihuana (Ganja)byla považována za rostlinu moudrosti.A vůdci rastamanů zavedli její kouření jako součást náboženských rituálů.Tvrdili ,že je to bylina ,která se poprvé objevila na hrobě Šalamounově a pro potvrzení jejích nebeských kvalit citovali biblické pasáže.Na výzvu Rastamanů reagovalo mnoho chudých ,protože příslušnost ke kultu jim vrátila jistou důstojnost ,kterou v očích druhých dávno ztratili.
Rastafariánství doprovází také hudba reggae.Velkým symbolem pro tento styl hudby je Bob Marley ,často zobrazová zahalený kouřem s jointem v ústech.
Celkově ratafariánská filosofie nabádá k míru ,harmonini ,lásce a sjednocení.
V poslední době se rastafariánství rozšiřuje do světa.Avšak většina novodobých příznivců se zaměřuje na praktickou stránku věci.Rastafariánství berou spíše jako životní styl ,než jako duchovní cestu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 17. prosince 2009 v 21:45 | Reagovat

Tak rastafariánství by nebylo náboženství pro mě i když spousta věcí se mi na něm líbí, ale můj životní styl by to být nemohl. Ovšem ta hudba reggae je úplně skvělá, tu beru! :-D  :D

2 Luboš Krutina Luboš Krutina | Web | 23. prosince 2009 v 20:45 | Reagovat

Přeji Tobě a celé Tvé rodině krásné a klidné prožití svátků Vánočních.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama