Beat generation

27. listopadu 2009 v 21:08 | Jamajka
Taťka a jeden náš dobrý rodiný přítel často mluví o Beat generation.Ráda je poslouchám ,ale uvědomila jsem si ,že vlastně přesně nevím ,co to je.Né ,že bych byla uplně mimo ,ale kdyby se mě na to někdo zeptal ,nevěděla bych přesně co říct.A tak jsem si o ní přečetla pár článků v knize i na netu a rozhodla jsem se ,že i vám o beat generation něco napíšu.
Takže jak vznikla Beat generation (bít dženerejšn)?Beat generation se překládá do češtiny různě například zbitá či blažená generace.Slovo beat používal muž jménem Herbert Huncke v období své drogové závislosti.Znamenalo to zbitý ,znavený ,zničený ,unavený a vyčerpaný.Název tomuto hnutí údajně vymyslel Jack Kerouack.
Toto hnutí vzniklo v druhé polovině 50 let v USA.Gary Snyder píše ve své knize "Místo v prostoru",že k němu jednoho dne přišel Allen Ginsberg a domluvil se s ním ,že se bude pořádát čtení poezie v nějákem klubu.Budou tam básníci ,kteří schovávají své básně 5 až 10 let spátky.To se opravdu uskutečnilo no a potom se to opakovalo každý týden.A tak tohle hnutí vlastně vzniklo.
Beatníci hledali zvláštní styl.Odlišení od běžného života a tradiční literatury.Autoři těchto literárních děl byli ovlivněni orientálními náboženstvími a filosofickými představami.Ty si často upravovali k obrazu svému.Nejvíce oblíbený se stal Zen-buddhismus.Ve tvorbě se často objevovaly zážitky z doby kdy se autoři pohybovali na hranici alkoholismu a drogové závislosti.Proto bylo společností považováno za "nemravné".Beatníky k psaní inspiroval alkohol ,drogy a jazz.Mimochodem jazzová hudba je často doprovázela na schromáždění při čtení svých básní.
Roku 1956 byla podána žaloba na báseň Allana Ginsberga "Kvílení"a tím vlastně na celou beatnickou generaci.Obžaloba tvrdila že se nejedná o umění nýbrž o propagaci drog a alkoholu.Soud rozhodl v prospěch Beat generation s tím ,že jde o umělecké dílo.Jejich díla již nesměla být diskriminována.
Toto hnutí vzniklo a bylo převážně v USA .Postupem času se začalo oběvovat trochu i v Evropě. Literatura Beat generation prospěla k vzniku hnutí Hippies.
Beatnici zavedli do literatury nové prvky.Na přelomu 20. a 21. století se tato literatura pozvolna stala klasikou.Tak tohle je Gary Snyder ,který v roce 1967 ,zahájil zatroubením na lasturu Shromáždění kmenů v San Franciském Golden Gate Parku. Toto veliké shromáždění s několika tisíci účastníky započalo krátkou ,ale nepřehlédnutelnou éru květinového hnutí.Tohle jsem já a Gary Snyder.Jeli jsme s mamkou ,taťkou a jednim našim kamarádem na Festival spisovatelů právě kvůli Gary Snyderovi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 27. listopadu 2009 v 21:54 | Reagovat

No Jamajko, to jsem pěkný zabedněnec. Myslela jsem si že si přečtu něco o česky řečeno - bigbítu, nebo Beatles! Ale pokud vím tak beatles je brouk, proto se této skupině u nás říkalo Brouci.  8-O
Pěkně jsi mi zamotala hlavu. Hlavně doufám, že ti teď nemotám hlavu já, svým zmateným komentářem. Nicméně dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Díky! ;-)

2 Luboš Luboš | Web | 28. listopadu 2009 v 0:40 | Reagovat

Jarko, neboj nejsi tak daleko od věci i Beatles byly ovlivněni Beat generation. Jamajko, doufám, že už jsi zdravá. Jinak pěkně čajík a potit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama