Listopad 2009

Beat generation

27. listopadu 2009 v 21:08 | Jamajka
Taťka a jeden náš dobrý rodiný přítel často mluví o Beat generation.Ráda je poslouchám ,ale uvědomila jsem si ,že vlastně přesně nevím ,co to je.Né ,že bych byla uplně mimo ,ale kdyby se mě na to někdo zeptal ,nevěděla bych přesně co říct.A tak jsem si o ní přečetla pár článků v knize i na netu a rozhodla jsem se ,že i vám o beat generation něco napíšu.
Takže jak vznikla Beat generation (bít dženerejšn)?Beat generation se překládá do češtiny různě například zbitá či blažená generace.Slovo beat používal muž jménem Herbert Huncke v období své drogové závislosti.Znamenalo to zbitý ,znavený ,zničený ,unavený a vyčerpaný.Název tomuto hnutí údajně vymyslel Jack Kerouack.
Toto hnutí vzniklo v druhé polovině 50 let v USA.Gary Snyder píše ve své knize "Místo v prostoru",že k němu jednoho dne přišel Allen Ginsberg a domluvil se s ním ,že se bude pořádát čtení poezie v nějákem klubu.Budou tam básníci ,kteří schovávají své básně 5 až 10 let spátky.To se opravdu uskutečnilo no a potom se to opakovalo každý týden.A tak tohle hnutí vlastně vzniklo.
Beatníci hledali zvláštní styl.Odlišení od běžného života a tradiční literatury.Autoři těchto literárních děl byli ovlivněni orientálními náboženstvími a filosofickými představami.Ty si často upravovali k obrazu svému.Nejvíce oblíbený se stal Zen-buddhismus.Ve tvorbě se často objevovaly zážitky z doby kdy se autoři pohybovali na hranici alkoholismu a drogové závislosti.Proto bylo společností považováno za "nemravné".Beatníky k psaní inspiroval alkohol ,drogy a jazz.Mimochodem jazzová hudba je často doprovázela na schromáždění při čtení svých básní.
Roku 1956 byla podána žaloba na báseň Allana Ginsberga "Kvílení"a tím vlastně na celou beatnickou generaci.Obžaloba tvrdila že se nejedná o umění nýbrž o propagaci drog a alkoholu.Soud rozhodl v prospěch Beat generation s tím ,že jde o umělecké dílo.Jejich díla již nesměla být diskriminována.
Toto hnutí vzniklo a bylo převážně v USA .Postupem času se začalo oběvovat trochu i v Evropě. Literatura Beat generation prospěla k vzniku hnutí Hippies.
Beatnici zavedli do literatury nové prvky.Na přelomu 20. a 21. století se tato literatura pozvolna stala klasikou.Tak tohle je Gary Snyder ,který v roce 1967 ,zahájil zatroubením na lasturu Shromáždění kmenů v San Franciském Golden Gate Parku. Toto veliké shromáždění s několika tisíci účastníky započalo krátkou ,ale nepřehlédnutelnou éru květinového hnutí.Tohle jsem já a Gary Snyder.Jeli jsme s mamkou ,taťkou a jednim našim kamarádem na Festival spisovatelů právě kvůli Gary Snyderovi.

Hovada boží

25. listopadu 2009 v 7:00 | Jamajka

Ahoj ,lidičky ,blíží se doba vánoc a spousta lidiček si dávají na své blogy různé věcičky s vánočním námětem.A tak jsem se rozhodla ,že i já si sem něco vánočního dám. Tak jestli chcete ,tak si puste tuhle hustou vánoční písničku.
Moje obrázky

19. listopadu 2009 v 18:32 | Jamajka |  Moje tvorba

Dnes jsem se po dlouhé době konečně odhodlala ,že zveřejním některé ze svých obrázků.Možná by bylo dobré aby jste věděli ,že maluju ráda a že do svých obrázků dávám kus sebe.To co neumim vyjádřit slovy ,své pocty, zoufalství, radost a spoustu dalších dávám do svých obrázků .Sama uznávám ,že nejsou dokonalé ,ale mám k nim citový vstah.Mám je ráda.Tenhle obrázek jsem kreslila úhlem podle jedné knížky
Tenhle obrázek jsem malovala ve chvíli ,kdy jsem mněla pocit ,že někteří lidé toho o mě chtějí vědět tolik ,že by mi nejraději stáhli kůži aby se podívali i pod ni.
Tomuhle obrázku jsem dala název Sny.Je na něm spící dívka a kolem ní její svět ve snu.
Nevím proč ,ale často maluji ženám místo hlavy zeměkouli.Na tomto obrázku jsou tváře některých zpěvaček a hereček

Na tomto obrázku je žena s jointem .V kouři se objevují obrazy z války.


Na další mé obrázky se můžete podívat v galerii. Když budete chtít .

Koncert

15. listopadu 2009 v 21:26 | Jamajka
Tak jsme se poprvé po fesťáku s taťkou vydali zase na nějákou punkovou akcičku.Tentokrát jsme šli do Orionu ,kde hrály kapely Rotten brats a Zeměžluč.Popravdě řečeno Rotten brats jsem neznala vůbec a Zeměžluč jen velmi málo. Doma mi neustále opakovali ,že v Orionu je opravdu malý prostor pro pogující punkáče.Přesto když jsem tam dorazila a viděla to ,byla jsem strašně překvapéná.Taťka pronesl větu s kterou se nedá jinak než souhlasit ,že tam i když stojíš vzadu jseš vlastně vepředu.Strašně jsem se těšila ,že příjdou naši přátelé ,kteří poslouchají tuto hudbu.Přátelé se však dlouho neobjevovali a když začali Rotten brats hrát přestala jsem doufat ,že se ještě objeví.Ikdyž jsem se hodně snažila ,spěvákovi jsem nerozuměla ani slovo.Byl to hard core.Vlastně mi to ani nevadilo ,líbilo se mi ,že zpěvák po celou dobu výstupu pochodoval a kroutil se mezi pogujícími punkáči.Ti z toho měli radost ,kterou jim jistě zvětšoval alkohol který požívali, a jednou za čas se všichni vrhli na spěváka a snažili se ho zvednout nad hlavu.Zpěvákovi to nevadilo ,vždy se nechal zvednout a ikdyž trochu s obtížema zpíval dál.Ani přesně nevim ,kdy ale naši přátele se přece jen objevili.Potom hrála Zeměžluč zpěvákovi jsem rozuměla o trošku lépe než předešlému.Snažila jsem se přemluvit kamarádku ,aby si se mnou šla pořádně zapogovat dopředu.Když se podívala na snažící se punkáče pogovat ve stísněném prostoru ,ani moje snaživé přemlouvání nepomohlo.Šla jsem tedy sama ,ale trošku jsem se bála ,že na mě nějakej punkáč spadne.Mé obavy však byly zbytečné .Snad proto že jsem malá měli punkáči stojící vedle mě potřebu mě před padajícími punkáči chránit.Potom jsem šla s taťkou pěšky domů a byla jsem opravdu be happy.Zpěvák z Rotten Brats
Jeden z kytarystů Rotten brats
Tady se zrovna zpěvák vznáší ve vzduchuTenhle dredatej týpek mi pořád lezl do záběru.
To jsem já a naši kámošiZeměžluč
Zpěvák Zeměžluče